חומרי העבודה

פוליטורה (שלאק)

פולימר טבעי המופק מסטיקלאק חומר אותו מייצרת ומפרישה נקבת חרק הלציפר לקה בהודו ,סרי לנקה וארצות הסביבה. חומר זה הגיע לאירופה עם תחילת המסחר עם ארצות המזרח לפני כ-800 שנה ושימש שנים רבות כחומר גימור בתעשיית העץ עד שהחליפו אותו בתחילת המאה ה-20 בלכות על בסיס פולאוריטן בהן משתמשים עד היום.

חומר זה הוא נדבך יסוד בגימור רהיטים עתיקים ומעניק ברק מיוחד ואופי רב לרהיט. השלאק חודר אל העץ, מתחבר אליו באלגנטיות רבה ויוצר מראה נושם (שלא כמו לכות מודרניות העוטפות את העץ  ומעניקות לו מראה פלסטי)     

נדרשת מיומנות רבה וזמן ארוך על מנת ליישם אותו ולכן מעטים מאד משתמשים בו כיום בטח ובטח שלא בתעשיית הרהיטים.

יישום השלאק נעשה ידנית, בעזרת בד צמר העטוף בתוך בד פשתן לכדי כדור. השלאק נפרס על הרהיט בשכבות. הכנת ופריסת השלאק דורשות מיומנות והצורך לחכות כיממה בין שכבה לשכבה, יוצר תהליך עבודה שנפרס על פני מספר ימים. בסופן מקבל העץ שכבת הגנה טבעית לחלוטין שמותירה אותו חי ורענן עם ברק עדין מאין כמותו.כמו כן מתהליך זה תמיד ניתן לחזור אחורה בקלות ללא פגיעה במראה הרהיט –דבר חשוב ברסטורציה.

דבק עצמות

דבק טבעי המופק מעצמות חיות שונות ומעורן, בעבר היה זה הדבק היחיד בשימוש בתעשיית העץ והרהיטים. זהו דבק קשה עד מאד ויתרונו הגדול הוא שניתן להמיסו מחדש על ידי חימום מקום ההדבקה, כך שבמידה ונעשתה טעות בחיבור , ניתן לנתקו ללא פגיעה בעץ, לבצע את התיקון הדרוש ולחברו מחדש.

פיגמנטים וצבעי אדמה טבעיים

משמשים את הרסטורטור לגיוון העץ בצבע הרצוי תוך שמירה על מראה סיבי העץ. מדובר בצביעה שאינה אטומה ומאפשרת לשמור על הטקסטורות הטבעיות של העץ ממנו בנוי הרהיט.

שעוות דבורים

חומר טבעי המופק משעוות דבורים ומשמש להברקת רהיטים וציפויים בשכבת מגן. שעוות הדבורים מזינה את העץ, מחזירה לו את הגוון העמוק הטבעי שלו ומקנה לו ברק נעים לעין. כחלק מעבודת הרסטורציה, אני מכין בעצמי את שעוות הדבורים איתה אני עובד, כדי שתתאים לסוג הגימור שמתאים לכל רהיט.